Cesta do Rosolina Mare přes Mnichov

Cesta do Rosolina Mare přes Mnichov

Pokud se vypravíte do severoitalského letoviska Rosolina Mare vlastním automobilem, pak pro vás z velké části čech a z také z Prahy bude nejrychlejší a nejpohodlnější volbou trasa přes bavorskou metropoli, město Mnichov. Velikou výhodou této trasy je úplné napojení na naši dálniční síť a hlavně podstatné zkrácení doby strávené v automobilu (hlavně díky možné vyšší rychlosti na německé dálnici).

Z čech se tedy vydáte po dálnici D5 která vás povede okolo Berouna a Plzně až k hraničnímu přechodu Rozvadov/Waidhaus. Už v okolí Plzně je cena benzínu většinou stejně vysoká jako u hranic, takže je úplně jedno, kde doplníte pohonné hmoty. Tankujte všude jinde, jen ne v Německu :-). Pokud máte vy, a nebo Vaše dítka hlad, a máte rádi rychlostravu, můžete využít známý fastfood u benzinové pumpy na Rozvadově, a to včetně výdeje u okénka přímo do automobilu.

Státní hranici Vám pak připomene pouze krátký úsek se sníženou rychlostí na 60 km/h a cedule připomínající základní silniční pravidla v Německu. Vzhledem k tomu, že jsou předpisy skoro shodné s tím, co platí  nás, není potřeba se tím nějak hlouběji zabývat.

V Německu pak krátce pokračujete po dálnici označené číslem 6, nebo také E50.  Tento krátký úsek vás v podstatě pouze přivádí ke skutečné německé dálnici, a to k  dálnici 93. Pokračujete směrem Mnichov a napojujete se na další dálnici vedoucí až k bavorské metropoli. Váš další směr je Innsbruck a Brennero. Poté co opustíte Německo vás kromě povinné rakouské dálniční známky čeká další omezení a tím je snížení rychlosti na 100 km/h v nočních hodinách, které svítí na všech varovných značkách přes celé Rakousko. Naštěstí projíždíte jenom velmi malý úsek této alpské země, takže se to dá vydržet. V Innsbrucku začíná táhlé stoupání a tímto se blížíte k hranicím své cílové země, Itálie. U automatu si vyzvednete dálniční lístek, na kterém je jasně vyznačeno, v kterém místě vaše vozidlo najelo na italskou dálnici a na základě něj pak na výjezdu zaplatíte obsluze nebo automatu vypočtenou částku. Obvykle stojí v Itálii dálnice přibližně 5 eur za 100 kilometrů a tím se řadí k těm vůbec nejdražším v Evropě. Pokud nebudete z dálnice nikde sjíždět a pojedete přímo do Rosoliny Mare, měla by vám být účtována částka okolo 22,5 eur. (údaj je z roku 2012)

Z dálnice budete sjíždět poblíž města Padova a odtud vás už čeká přibližně 50 kilometrů cesty po státních silnicích. Pokud tady pojedete v běžnou dobu, kdy se mění turnusy v letoviscích, tedy v sobotu, tak počítejte s tím, že vás čeká poměrně nepříjemné popojíždění v kolonách, ale v Itálii se rozhodně vyplatí se obrnit trpělivostí a nejančit.

Dálniční poplatky na cestě do Rosoliny Mare přes Mnichov

  • Česká dálniční známka – pokud se na hraniční přechod Rozvadov nedopravíte po nezpoplatněných silnicích, budete potřebovat naši dálniční známku. Pro rok 2013 jsou v prodeji známky na 10 dní za cenu 310 korun, měsíční dálniční kupóny za 440 korun a cenově nejvýhodněji vás vyjde roční kupón za 1500 korun.
  • Rakouská dálniční známka – v Rakousku sice využijete pouze několik desítek dálničních kilometrů, přesto se bez dálniční známky neobejdete. Existuje sice alternativní trasa, jak se placenému úseku vyhnout, ale z vlastní zkušenosti to nemohu doporučit, a to obzvláště pokud pojedete v noci. (i s využitím kvalitní navigace ztratíte minimálně hodinu a půl času a spálíte mnohem více paliva). Pro rok 2013 stojí desetidenní rakouská dálniční známka 8,3 eur a dvouměsíční 24,2 eur. Tento kupón lze zakoupit na benzinových pumpách po cestě, nebo u nás třeba na pobočkách cestovní kanceláře Autoturist. Rozhodně nejdráž vás tato známka vyjde na českých benzinových pumpách na dálnici D5.
  • Poplatek za Brenner – z rakouského města Innsbruck vede placený úsek dálnice. V roce 2012 byla výše tohoto poplatku pro osobní automobil 8 eur a cena byla již několik let stejná. I pro letošní turistickou sezónu se předpokládá výše tohoto poplatku stejná. Tomuto poplatku se lze poměrně snadno vyhnout a ještě jízdu mimo dálnici využít k „levnějšímu“ natankování paliva (čerpací stanice mimo dálnici mají obvykle otevřeno pouze do 22 hodin). Tuto objížďku ale doporučuji pouze za předpokladu, že jedete podle spolehlivé navigace, jinak vám to cestu neulehčí a úspora 8 euro by za to nestála. Ztratíte sice asi 45 minut času, ale pokud využijete doplnění paliva až „po hrdlo“ (levnější palivo už nikde po cestě nepotkáte), tak se to vyplatí. V podstatě stačí, když před Innsbruckem nastavíte na navigaci na jízdu mimo dálnice a placené úseky. Podle vlastní zkušenosti pak ještě doporučuji nastavit jako průjezdní bod Bolzano, aby vás náhodou navigace nezavedla moc daleko od dálnice. Na zpáteční cestě je orientace ještě jednodušší, stačí pouze sjet z dálnice prvním možným sjezdem po zaplacení italského mýta a pokračovat podle ukazatelů na Innsbruck.
  • Italské mýto – italské mýto patří k nejdražším v evropě a dá se zhruba říct, že dálnice stojí 5 eur za ujetých 100 kilometrů.

Jestli máte nějaké novější informace k cestě do Rosolina Mare přes Mnichov, případně jste nalezli nějakou chybu v textu, můžete informace doplnit do komentáře pod článkem. Třeba vaše informace pomohou někomu dalšímu.

One Reply to “Cesta do Rosolina Mare přes Mnichov”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.